SSW Malta

Stowarzyszenie Sportów Wrotkarskich MALTA w Poznaniu powstało w 1999 r. Założyła je grupa miłośników jazdy na rolkach, chcąca rozwijać ten sport. Nazwa stowarzyszenia MALTA pochodzi od jeziora Maltańskiego w Poznaniu, miejsca, w którym zaczęli spotykać się miłośnicy jazdy na rolkach.

Jak powstawaliśmy:

1993 – Pierwsze przypadkowe spotkania miłośników jazdy na rolkach – w parkach na Cytadeli, Sołaczu, nad Maltą.

1996 – Pierwsze w Poznaniu zawody jazdy na łyżworolkach, park nad jez. Malta – udział wzięło dużo dzieci, młodzież oraz kilka nieco starszych osób.

1997 – Udział w biegu dookoła Malty o puchar NAF NAF.

1997 – 1999 Spośród osób, które nad Maltą lubią pojeździć na rolkach utworzyła się nieformalna grupa kilkunastu osób szukających okazji do współzawodnictwa i przygody również w innych miastach – były więc kilkakrotne wyjazdy na zawody do Warszawy (Roller Cup), Berlina (Marathon, City Nacht) a także Bratysławy, Pragi i GroKenhain (maratony) oraz Ostendy (wyścig na torze).

1999 – Udział w pierwszych zawodach w cyklu Grand Prix Polski i Mistrzostwach Polski we wrotkarstwie szybkim.

XII 99 – Zebranie 15 założycieli oraz rejestracja w sądzie Stowarzyszenia Sportów Wrotkarskich MALTA w Poznaniu. Stowarzyszenie MALTA zostało członkiem Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich w Warszawie, nasi członkowie weszli w skład Zarządu i dwóch komisji Związku. Stowarzyszenie liczy obecnie ponad 90 członków w wieku od 10 do 60 lat, którzy głównie uprawiają jazdę szybką, ale jest też sekcja hokejowa i silna grupa jeżdżąca głównie rekreacyjnie. W okresie wiosennym i letnim Stowarzyszenie organizowało tzw. „wrotkarskie piątki” nad Maltą gdzie specjaliści z SSW prowadzili bezpłatne zajęcia dla początkujących rolkarzy jak i radzili sprawniejszym w doskonaleniu jazdy na łyżworolkach. Zawodnicy Stowarzyszenia brali udział w różnego rodzaju zawodach wrotkarskich w kraju i za granicą odnosząc sukcesy sportowe. SSW Malta zdobył opinię prężnego klubu propagującego sport wrotkarski i swoje miasto Poznań w kraju i za granicą.

Od 2000 roku zawodnicy z klubu pokazują się na maratonach dla biegaczy po to, aby w kolejnych latach pojawiła się dla nich kategoria – wyścig dla wrotkarzy.

Od 2004 roku prawie za każdym razem udaje nam się to zrealizować. Dzięki im powstała edycja dla wrotkarzy Poznań Maraton, mBank Łódź Maraton, Maraton Solidarności w Trójmieście, trwają negocjacje, co do półmaratonu w Pile, maratonu w Krakowie.

Od 2005 roku cyklicznie odbywa się maraton w Krakowie oraz Trójmieście, w których zawodnicy SSW Malta regularnie startują.

Od 2006 roku powstaje bardzo dużo zawodów w Polsce na różnych dystansach, w których zawodnicy SSW Malta regularnie startują.

We wrześniu 2007 następują wybory nowego zarządu. Zostają przedstawione nowe wizje i cele rozwoju Stowarzyszenia Sportów Wrotkarskich MALTA w Poznaniu.

W 2009 jesteśmy współorganizatorami pierwszej Wrotkarskiej Majówki w Poznaniu na torze „POZNAŃ”, imprezy o charakterze zapoznawczym o wrotkarstwie – nauka, pokaz jazdy szybkiej i freestyle slalom, sprzętu do jazdy na rolkach, wyścigów.